- Hoşgeldiniz

Franchise Takip

Sitemizde Toplam 384 Firma, 391 Haber, 324 Ürün ve 324 İlan Bulunuyor.

Franchising Sistemi Nasıl Kurulur? 1. Adım

Ana Sayfa » KÖŞE YAZILARI » Franchising Sistemi Nasıl Kurulur? 1. Adım

İlk adım; Hazırlanma!

HAYDİ! BAŞLAYALIM O ZAMAN.

Yazar: Tacettin Kaleli

Geldiğimiz noktada öyle ya da böyle işini sistemleştirmeye yani franchising yöntemi ve yönetimine evirmeye karar verdin. Vatana millete ve vizyonunda varsa dünyaya hayırlı olsun şimdiden.

maraton  maraton2  maraton3

Uzun bir maraton koşusunun ilk start sesini duyarak büyük bir heyecanla yarışa başladın artık. Sağında solunda yüzlerce maratoncu. Hepsi güç kuvvet deposu. Birbirini eze eze ilerleyen bir koşucular ordusu. Yanlardan alkış ve tezahürat çığlıkları azmine azim katıyor. Sen de galeyana geldin ve ilk 195 metre neredeyse tamamlandı. Kaldı 42.000 metre! Yani 42 kilometre daha koştuğunda bu iş bitecek. Ha gayret!

Az önce bahsettiğim uzuuun bir yol kat etmekteki kastım buydu. 42.195 mt. Bir maraton koşusunun mesafesi. Üzgünüm!

Ama ben, “bilmem ne hamburgerleri” gibi bir dünya markası olmak istiyordum. Ya da bizim köşedeki “kahve bilmem nesi” gibi hemen bu işi tutturup kazancıma bakayım diyordum. Yok mu bunun bir kısa yolu? İlerleyen konularda bu soruya cevabı birlikte vereceğiz.

Gel seninle önce şöyle bir hayal kuralım. Diyelim ki sen harika bir futbol oyuncususun. Topu ayağında öyle bir sektiriyorsun ve öyle çalımlar atıyorsun ki tüm mahalle sana hasta! Birkaç kulüp zamanında sana teklif yapmıştı ama sen gitmemiştin bunu da sık sık anlatıyorsun bize zaten. Mahalleyi bırak, bölgede ve hatta Türkiye’de senin gibisi zor bulunur.

Sen bu yeteneğinle kendine hayran bıraktığın arkadaş çevreni yanına alıp haftada birkaç kez buluşup, halı sahada oynuyordunuz… ama artık kendi futbol kulübünü kurmaya karar verdin. Başarılı olacağından eminsin. Ne kadar muhteşem futbol oynasan da mahallende kurduğun bu futbol takımıyla 1 sene sonra Beşiktaş’la maç yapacağının hayalini kurmazsın. Çünkü sen onun rakibi değilsin.

kulup

Kurduğun takıma önce bir isim bulacaksın ve hemen ardından renklerini belirleyip o isme güzel bir logo yaptıracaksın. Logo işi de bittikten sonra hemen formalar basılacak. Kramponlar, dizlikler, bandanalar alınacak. En kalitelisinden de en az 10 tane meşin yuvarlak. Sahayı da bir şekilde hallettikten sonra başlayacak antrenmanlar ve ilk maçın heyecanı… Şöyle amatörlüğü belli zayıf bir takım göze kestirildi ve ilk skor; 16-9 senin takım kazandı. İlk başta teknik direktörlük görevi senin. Saha yanına birkaç yardımcı. Oyunlar biraz düzene girince mutlaka bir sağlıkçı arkadaş ve ilk yardım çantası. Biraz da taraftar yaptığında bu iş yavaş yavaş alevlenecek gibi görünüyor.

Kurulan bu hayalde bile ister istemez hemen bir konumlama yapıldı. İyisiyle kötüsüyle bir imaj çalışması hazırlandı. Teknik aksesuar ve yardımcılar planlandı. Oyunu seyredecek taraftarlar hayalde bile yerini aldı. İşin en önemlisi de şu; bulaşacak ve uzak durulacak rakipler belirlendi.

Şimdi bu maraton ve spor kulübü örneğini neden verdim? Uzun bir yola çıkacağını, çıktığın bu yolun ilk zamanları heyecanla geçeceğini fakat zaman ve kilometreler geçtikçe canından bile bezebileceğini tekrar hatırlatmak istedim. Ciddi bir efor sarfedeceksin. Zihnin bir maraton koşucusu gibi yorulacak. Bedeninin bu işten alacağı nasip bu.

Spor kulübü kurar gibi önce kendimizi (markamızı) iyi tanıyıp, takımımızı ona göre kurup, bunun bir ekip işi olduğunu unutmadan müsabakalar düzenleyeceğiz ve gol atıp, üst liglere çıkmak için şampiyonluklar yaşayacağız.

Bu işin aslında temeli bu. Durmadan uygun bir tempoyla varış çizgisine kadar koşacak bir azim, ve seni şampiyonluğa taşıyacak iyi bir oyun kurgusu, sistem ve takım.

Tacettin Kaleli’nin “Franchising Sistemi Nasıl Kurulur” seminerinin giriş bölümünden alıntıdır.

29 Şubat 2016 tarihinde eklenmiş ve 1.705 kez okunmuş.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
TemaFabrika